Bezpieczeństwo dróg – co na nie wpływa? Czy kiedykolwiek zastanawiałeś / aś się nad tą kwestią? Jak się okazuje, na kwestię bezpieczeństwa dróg realny ma wpływ szereg czynników – na czele z infrastrukturą, a więc stanem dróg, ich konstrukcją czy elementami bezpieczeństwa (takimi jak bariery, sygnalizacja świetlna czy pasy dla pieszych). To właśnie dlatego między innymi wybór materiałów budowlanych podczas tworzenia nawierzchni jest tak istotny – ponieważ to on przyczynia się do zachowania odpowiedniego poziomu i bezpieczeństwa, i komfortu na drodze!
Bezpieczeństwo dróg – dlaczego jest tak ważne?
Poruszane tematy
Bezpieczeństwo dróg leży na sercu wielu z nas – przede wszystkim ze względu na aspekty naszej codzienności, na jakie wpływa:
Płyty na drogi – czym kierować się przy ich wyborze?
Wybierając płyty na drogi, warto kierować się kilkoma istotnymi czynnikami:
Rodzaj użytkowania drogi – zastanów się czy na Twojej drodze odbywać będzie się ruch ciężki czy lekki. Drogi, po których poruszają się ciężarówki i pojazdy o dużym tonażu, wymagają wytrzymałych płyt, które mogą wytrzymać duże obciążenia. Z kolei w przypadku budowy drogi o mniejszym natężeniu ruchu (tak zwanym “ruchu lekkim”), na przykład osiedlowej, jak najbardziej sprawdzą się mniej wytrzymałe, a przy tym tańsze rozwiązania.
Warunki klimatyczne i geologiczne – wybór płyt drogowych naturalnie różni się w zależności od klimatu. W regionach z mroźnymi zimami ważne jest, aby płyty były odporne na zamrożenie i rozmrażanie, a także na działanie soli drogowej. Z kolei w przypadku klimatu gorącego – w regionach o wysokich temperaturach – płyty muszą być odporne na odkształcenia termiczne czy utratę wytrzymałości.
Materiał, z jakiego została wykonana płyta – beton, kostka brukowa, a może asfalt? Wybór materiału z jakiego została zrobiona płyta zależy oczywiście od naszych konkretnych potrzeb! Płyty betonowe są niezwykle trwałe i wytrzymałe – co sprawia, że dobrze sprawdzają się na drogach o dużym natężeniu ruchu, jednak mogą być droższe i wymagać odpowiedniego wzmocnienia. Z kolei asfalt jest mniej kosztowny, elastyczny, natomiast niejednokrotnie wiąże się on z koniecznością częstych napraw. Kostka brukowa – choć estetyczna – jest mniej wytrzymała na duże obciążenia w porównaniu do jakościowych płyt.
Koszty i dostępność – wybór materiału, z jakiego skorzystamy podczas budowy dróg, powinien uwzględniać dostępny budżet oraz dostępność materiałów w danym regionie. Warto pamiętać, że koszty obejmują tu nie tylko zakup, ale także instalację, konserwację oraz ewentualne naprawy.
Normy i regulacje – wybór płyt powinien być zgodny z lokalnymi normami budowlanymi oraz regulacjami, które określają wymagania techniczne dotyczące dróg, dlatego też przed podjęciem finalnej decyzji, jak najbardziej powinniśmy się z nimi zapoznać.
Kwestie estetyczne – w niektórych przypadkach estetyka może odgrywać ważną rolę – szczególnie w obszarach historycznych lub turystycznych, gdzie nawierzchnia drogi powinna być spójna z otoczeniem.
Wybór płyt na drogi to nie lada wyzwanie – przede wszystkim ze względu na to, że to właśnie on realnie wpływa na tak ważne dla wielu z nas kwestie bezpieczeństwa drogowego. Na szczęście – stawiając na odporne, jakościowe, solidne płyty drogowe – nie musimy martwić się zawodnością dróg, mogąc poruszać się po nich bezpiecznie i komfortowo na co dzień!
Czytaj więcej:
Przepust skrzynkowy – jakie funkcje pełni?
Płyty drogowe betonowe – co warto o nich wiedzieć?